10 דברים שלא ידעת על המשכנתא שלך

1. משכנתא על סכום של 500,000 ₪ במסלול צמוד מדד עשויה להתייקר בכל שנה ב-10,000 ₪ "נקי".

מתי זה קורה? במצב בו המדד השנתי מתייקר בסה"כ ב-2%.

מה הנזק? עבור החזר של 2,500 ₪ בחודש המשמעות היא ש-4 תשלומים בכל שנה פשוט נזרקו לפח.

2. יש דבר כזה "מסלול הלוואה גרוע".

איך זה קורה? לכל מסלול הלוואה יש מקסימום זמן ומקסימום סכום כסף שאפשר לקחת בו שבו המסלול הופך להיות בזבזני.

3. תחום המשכנתאות הוא אחד מתחומי המכירות האגרסיביים ביותר והריווחים ביותר לבנקים. כאשר הלקוח לא מתעקש להבין את סה"כ העלות והסיכונים הכרוכים בלקיחת ההלוואה והולך שבי אחרי מוכר המשכנתאות בסניף, ייתכן מאוד והמסלול יהיה גרוע. הבנק, לעומת הלקוח, לעולם לא יפסיד …

4. מרבית נוטלי המשכנתאות בישראל רואים ביועץ המשכנתאות מטעם הבנק גורם מקצועי בלתי תלוי ואמין. הבעיה המהותית היא שמי שמשלם ליועץ המשכנתא את המשכורת הוא דווקא הבנק והבנק אף נוהג להציב יעדי רווחיות מהלוואות כיעד מכירות לטובת תגמול ליועץ.

5. מסלולי משכנתא לא נכונים מביאים את הלקוח למצב בו גם לאחר 7 שנים יתרת הקרן (הסכום המקורי אותו הלווה בנק) אינה משתנה.

6. בהציגם הצעות למסלולי הלוואה, בנקים לא מתייחסים לעליית המדד והשפעתה המזיקה על גובה ההחזר החודשי. עבור הלוואה של כחצי מיליון שקלים ל-25 שנים, מחשבון משכנתא המציג את עליית המדד הריאלית מוכיח שהתשלום החודשי עשוי לגדול ב-2,000 ₪ ! כלומר שהחזר "נורמלי" של 2,500 ₪ יכול להאמיר לכדי 4,500 ₪.

7. מעולם לא הוכח שבתנאי שוק בהם הריבית עולה, מסלולים צמודי פריים מתייקרים יותר מאשר מסלולי הלוואה צמודי מדד. במילים אחרות, כאשר ריבית הפריים עולה, כלל המוצרים בשוק מתייקרים גם הם וכנ"ל המדד עולה ומשפיע ישירות על סה"כ הקרן אותה יש להחזיר.

8. אסור לעצום עיניים. התנאים המשתנים ללא הרף בכלכלה יוצרים מצב בו כדאי לבדוק את האפשרות להחליף מסלול משכנתא (אפילו במחיר "קנס היציאה").

9. שיטות השיווק הנפוצות בנדל"ן פונות לרגש של הלקוח: יראו לכם שדות ירוקים, משפחה מחויכת בסלון, כלבים והמון המון אופטימיות. ככה מוכרים דירות. עכשיו תסתכלו על הפרסום השכיח של בנק למשכנתאות … מזכיר לכם משהו?

10. בדיקת מיחזור משכנתא ב"פורמולה" אינה עולה כסף ודורשת מכם בסה"כ כמה דקות של תשומת לב – בטלפון.

דרך החיים של פורמולה, לתכנן להצליח! מאמינה שקהילה חזקה המנהלת את עצמה באופן מושכל מבחינה כלכלית תורמת רבות לחוסן האמיתי של המדינה. "פורמולה", מספקת לקהילת החברים בה כלים מושכלים לניהול פיננסי במגוון תחומים, בין היתר, בתחום ניהול התקציב החודשי להוצאות ולהכנסות, כלי תכנון כלכליים לתקופות שנים ארוכות המשלבים חסכונות ותחנות חיים וכן שירותי ייעוץ משכנתאות שמטרתם להוזיל את עלות ההלוואה למינימום האפשרי והמתאים לכם.

לשירותכם!
צוות פורמולה לתכנן. להצליח. בע"מ.

לפרטים נוספים לחץ כאן

טופס יצירת קשר